Využite teraz kredit až 350 € na reklamy Google – zistiť viac

Nová verzia WordPress 5.5. – Eckstine

Zabezpečenie

Dôležitou zmenou je tzv. auto-update, ktorý sa týka pluginov a taktiež samotnej šablóny. Novo bude teda WordPress automaticky aktualizovať pluginy a šablóny bez zásahu administrátora. Toto riešenie by malo pomôcť zvýšiť bezpečnosť web stránok. Predíde používaniu zastaraných šablón a pluginov, ktoré môžu obsahovať bezpečnostné diery, ktoré útočníci používajú na preniknutie do webu či jeho infikovanie. Vzhľadom na to, že je (bohužiaľ) pomerne bežné, že na webe nájdeme aj niekoľko rokov staré verzie pluginov a tém, je toto riešenie obzvlášť pre statické a jednoduchšie weby prínosom.

Auto – update však prináša aj potenciálne riziko. Tým je samotná aktualizácia pluginov, ktorá nie vždy musí prebehnúť úplne v poriadku av krajnom prípade môže zapríčiniť aj nefunkčnosť celého webu. Takú chybu alebo “konflikt” pluginov potom môže byť celkom náročné opraviť. Rovnako môže nastať napríklad situácia, že niektoré súvisiace pluginy nemajú ešte dostupnú novú verziu a preto aktualizácia iného prakticky nie je možná – napríklad používate Woocommerce ako základ pre eshop ak tomu platobnú bránu od menšieho developera, ktorý svoje aktualizácie vydáva oneskorene za Woocommerce (typicky aj niekoľko týždňov) ). Najnovšia verzia Woocommerce, ktorá sa Vám sama aktualizuje, teda nebude so staršou verziou platobnej brány spolupracovať a problém je na svete.

SEO

ďalšia nová funkcia vo WordPresse 5.5. sú tzv sitemapy. Sitemapa pomáha vyhľadávačom objaviť a prechádzať celý obsah webu – adresu (umiestnenie). Sitemapy teda nahráme napríklad do Google Search Console a Google robot tým získa informácie, ktoré všetky URL adresy sa na našom webe vyskytujú a má ich teda prehľadávať.

Sitemapy doteraz generovali rôzne pluginy na SEO ako napríklad Yoast SEO a podobné. Od najnovšej verzie WordPressu už ale nebude treba len na tento účel inštalovať ďalší plugin.

Rýchlosť webu

Skvelou novou funkciou je aj tzv. lazy loading obrázkov na webe. O čo sa jedná? Lazy loading je technika postupného načítania obrázkov, kde webový prehliadač načíta obrázky len tesne pred tým, než k nim používateľ „doscrolluje“. V praxi tak môže nastať situácia, že väčšiu či menšiu časť stránky a obrázkov prehliadač používateľovi vôbec nenačíta (pretože „doscrolluje“ napr. len do polovice stránky) a tým pádom je objem stiahnutých dát menší = web je rýchlejšie načítaný (a tým pádom aj celkový dojem z rýchlosti webu je lepšia). Táto technika načítania teda zvyšuje rýchlosť prvého načítania stránky, šetrí dáta pre mobilných užívateľov, umožňuje spracovávať menej dát a tým pádom menej zaťažuje hosting, atď.

Vylepšení sa dočkal aj blokový editor, pribudlo niekoľko vylepšení a nových funkcií pre vývojárov a ďalších bezpečnostných aktualizácií.

Obsah článku

Další články

SEO

SEO je skratka pre optimalizáciu pre vyhľadávače, čo je proces zlepšovania hodnotenia webovej stránky vo

Číst více »
Naše služby

Rýchly kontakt

Spojte sa s nami! Radi zodpovieme Vaše otázky a poskytneme ďalšie informácie.

Chcete info hneď? Zavolajte mi!