Využite teraz kredit až 350 € na reklamy Google – zistiť viac

Aký redakčný systém zvoliť na tvorbu webu?

Rozhodovanie akého poskytovateľa alebo službu vybrať, v prípade, že ste sa rozhodli pre tvorbu webu, môže byť zložité. Pokiaľ pominieme e-shopy a zameriame sa na jednoduchšie weby informujúce o službách, informačné weby či "vizitky", máme na výber z niekoľkých možností.

Page builder

Prvé sú rôzne služby ako Wix, Squarespace a ďalšie podobné alternatívy. V podstate sa jedná o jednoduché website builder, v ktorých si web stránku dokáže vyskladať aj úplný začiatočník a navyše za pomerne krátky čas. Vo väčšine prípadov tiež nie sú potrebné žiadne znalosti ohľadom nastavovania a údržby či správy hostingu. Proces tvorby webu prebieha systémom drag & drop pomocou predpripravených blokov s textom, obrázkami a mnohými ďalšími elementmi.

Nevýhodou je, že prakticky každý webový projekt, ktorý sa časom vyvíja, raz dospeje do bodu, v ktorom mu predpripravené služby a šablóny poskytovateľa nebudú stačiť. To môže napríklad znamenať, že budete chcieť urobiť zmenu v designe, avšak šablóna toto nebude umožňovať. Ste teda limitovaný možnosťami daného poskytovateľa.

Toto riešenie je teda možné odporučiť najmä pre menšie a statické web stránky, jednoduché vizitky alebo jednostránkové weby bez veľkých nárokov na design alebo pokročilé funkcie.

Web na mieru na redakčnom systéme

Ďalšou možnosťou je web na mieru od agentúry, ktorý je postavený na ich vlastnom redakčnom systéme.

Výhodou tohto riešenia je často prakticky neobmedzená možnosť prispôsobenia dizajnu aj funkcií stránky presne na mieru Vašim požiadavkám a potrebám. Profesionálne webové štúdiá alebo agentúry často poskytujú nielen samotnú tvorbu webu, ale aj ďalšie služby, ktoré sú veľmi podstatné pre tvorbu úspešného webu – jedná sa o rôzne zákaznícke prieskumy, persony, porovnanie s konkurenciou a ďalšie, ktoré vedú k čo najlepšiemu pochopeniu Vášho biznisu a zákazníka. Cieľom je vytvorenie takého webu, ktorý čo najefektívnejšie osloví Vašu cieľovú skupinu a stane sa tak účinným predajným nástrojom.

Nevýhodou tohto riešenia je vyššia cena, ktorá často začína na 50 tisícoch za jednoduché weby (samozrejme veľmi záleží na konkrétnej agentúre, rozdiely v cenách sú dramatické). Ďalšou nevýhodou môže byť samotný redakčný systém. V prípade, že agentúra systematicky nepracuje na zdokonaľovaní a vylepšovaní funkcií svojho redakčného systému, skôr či neskôr nastane situácia, že web nebude spĺňať požiadavky napríklad na rôzne SEO aspekty. Zastaranosť administračného systému tak môže projektu časom uškodiť a ovplyvniť napríklad zobrazovanie v organickom vyhľadávaní Google či Zoznam.

Na toto riešenie odporúčame dôkladne zvoliť poskytovateľa s preukázateľnými referenciami. S ohľadom na vyššiu cenu, je toto riešenie vhodné najmä pre väčšie weby s vyššou návštevnosťou a náročnými požiadavkami na vzhľad, funkcie alebo výkon.

WordPress

Treťou možnosťou je veľmi populárny redakčný systém WordPress, ktorý je, ako je vidieť na grafe nižšie, najrozšírenejšou CMS platformou na svete.

Aký redakčný systém zvoliť na tvorbu webu? - Online marketing a tvorba webov - AJAS.sk
Aký redakčný systém zvoliť na tvorbu webu? - Online marketing a tvorba webov - AJAS.sk

Veľkou výhodou WordPressu je jeho jednoduchá škálovateľnosť pomocou pluginov. Je teda pomerne jednoduché web rozšíriť o ďalšie funkcie, ako napríklad kontaktné formuláre, online chat alebo aj rôzne komplexnejšie funkcie ako CRM systém, rezervačný systém a mnoho ďalšieho. V súčasnosti je dostupných viac ako 50 tisíc pluginov s rôznymi funkciami. Treba však podotknúť, že plugin môže vydať ktokoľvek a preto je nutné dávať pozor, aký si na web nainštalujeme. Dôrazne odporúčame inštalovať pluginy len z overených zdrojov a udržovať ich aktuálnosť.

Čo sa týka vzhľadu samotného webu, je možné použiť jednu z mnohých dostupných (platených aj free) šablón a tú následne upraviť podľa predstáv – buď pomocou úprav CSS alebo funkcií dostupných priamo v danej šablóne.

Druhou možnosťou, ktorú zároveň odporúčame, je použitie jedného z tzv. Page builderov. Nám sa najviac osvedčil builder Elementor, konkrétne verzia PRO, ktorá ponúka mnoho rozšírení funkcií a možností úprav vzhľadu v rámci jednotlivých elementov webu. V kombinácii s Elementorom je vhodné použiť jednu z podporovaných a zároveň čo najjednoduchších šablón (napríklad Hello), ktorej vzhľad si vieme kompletne upraviť podľa predstáv. V prípade, že nechcete alebo nemôžete používať Elementor PRO, je možná kombinácia s ďalšími šablónami – napríklad Ocean WP, Astra, Hestia a ďalšie.

Medzi nevýhody WordPressu môže patriť zraniteľnosť webu, hlavne v kombinácii s neaktuálnymi pluginy či samotným jadrom WordPressu. Tieto zastarané súbory či pluginy môžu obsahovať bezpečnostné riziko alebo rovnú “dieru”, prostredníctvom ktorých môže na web preniknúť škodlivý kód alebo môže byť odcudzený prístup k webu.

Zabezpečenie webu postaveného na WordPresse by teda rozhodne malo patriť medzi Vaše priority a hlavné požiadavky. Medzi ďalšie potenciálne nevýhody WordPressu môže patriť jeho rýchlosť – pokiaľ na web nainštalujeme veľké množstvo pluginov či zbytočne veľkú a rozsiahlu šablónu, môže dôjsť k výraznému spomaleniu webu.

V prípade, že si na tvorbu webu na WordPresse netrúfate sami, môžete využiť naše služby v oblasti tvorby webových stránok.

Obsah článku

Další články

tCPA

tCPA je skratka pre cieľovú cenu za akciu, čo je stratégia ponúk v službe Google Ads,

Číst více »
Naše služby

Rýchly kontakt

Spojte sa s nami! Radi zodpovieme Vaše otázky a poskytneme ďalšie informácie.

Chcete info hneď? Zavolajte mi!